Újpesti Haladás női kapusának április 28-ai edzésterve
Sziasztok!
Ebben a bejegyzésben egyetlen női kapusom reakciót fejlesztő edzésének tervét írom le. Lássunk is hozzá!
Labda nélküli bemelegítésnek most egyéni bemelegítést választottam kapusomnak. Ezután labdás bemelegítésnek a labdás bemelegítés IX-es feladatát választottam. Ehhez a labdás bemelegítéshez az alábbi pályát állítjuk fel. A kapus a kapu közepében áll, így hozzá képes közé és a kapufák közé teszünk le 1-1 bóját. A kapus középen kap egy labdát labdafogásra, majd kioldalazik az egyik bójához, amit hátulról előre megkerül, majd kiérkezik a bója és a kapufa közé, ahol kap még egy labdát. Ezután visszaoldalaz egyszerűen középre, ahol ugyanúgy kap egy labdafogást, majd a másik oldalhoz hasonlóan kerüli a bóját, és végzi el a feladatot.
Labdafogások:
1., mell- és fej magasságban érkező lövés testre.
2., első körben: lapos testre érkező lövés; második körben: testre érkező lepattanó lövés.
Ismétlésszám: a szélén 4-4 labdafogás – középen az 8 labdafogás -, két kört kell csinálni, ahol különbözik a szélső labdafogás.
Egy rövid nyújtást követően jött egy reakciót fejlesztő feladat – reakció fejlesztés IX-es feladat. A kapus és az edző közötti távolság 2-3 méter. A kapus közei a háta mögött vannak. Az edző feladata a kapus feje fölé dobni a labdát úgy, hogy azt a kapusnak meg kell fognia.
Megjegyzés: a dobás gyorsaságától és dobócselek gyakoriságától függően lehet variálni korosztályok között.
Nehezítés: 1-es méretű labdával történjen a dobás.
Ismétlésszám: 10 darab körönként, 2 kör.
Egy rövid nyújtást követően egy reakció fejlesztői feladat következett az edzéstervemben – reakció fejlesztés VIII-as feladat. A kapus és edző közötti távolság 3-4 méter. A kapus alapállásban várja a labdát. Az edző fejmagassággal egymagasan valamelyik kar irányában dobja a labdát. A kapus feladata a megfelelő kézzel reflexszerűen belekapni, s ezzel hárítani a lövést.
Nehezítés: össze-vissza dobja az edző a labdát, illetve a labda méretét is lehet csökkenteni – akár teniszlabdára is.
Ismétlésszám: 10 darab körönként, 2 kör.
Nyújtás után jött a következő – és egyben utolsó – reakciót fejlesztő feladat. Ehhez a reakció fejlesztési feladathoz – reakció fejlesztés X-es feladat – szükségünk van egy falra, amiről visszapattan a labda. A kapus a fallal szemben helyezkedik el, az edző pedig a kapus háta mögött van labdákkal. Az edző a falra dobja a labdát, majd az arról visszapattanót kell a kapusnak kivédenie.
Megjegyzés: kapusunk tudásához mérten lehet fordítottan arányosan csökkenteni a labdák méretét – kevésbé ügyes kapusnak még nagy labdával, ügyes kapusnál akár teniszlabdával is csináltathatjuk a feladatot.
Ismétlésszám: 10 darab labda körönként, 2 kör.
A rövidebb nyújtást követte egy kis mezőnyjátékos technikai képzés, amiben tovább fejlesztjük kapusunk technikai képességeit. Az edző levegőben dobja a labdát kapusának, aki először belsővel, majd teli rüszttel emeli vissza edzője kezébe a labdát. Az utolsó ilyen feladatnál pedig combbal történő labdaátvétel után rúgja vissza vagy belsővel, vagy teli rüszttel az edző kezébe.
Ismétlésszám: 10-10 mindkét lábbal körönként, 1 ilyen feladatrészben 1 kört kell csak csináltatni.
Egy hosszabb nyújtással befejeződött az edzés.
A Kapus szemmel blog – remélhetően még ma este – a május elsejei hosszú hétvége utáni edzésekkel folytatódik, elsőként az ASI-Dinamo Star SE kapusaival, majd női kapusom különleges edzésével. Ha még belefér az éjszakába, akkor ezt a hetet be tudom fejezni női kapusom második edzésének tervével.
Addig is… A LABDA LEGYEN VELETEK!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: