Fejlesztünk

Mindig van mit fejleszteni

“A jó pap holtig tanul”. Tartja a régi mondás. Szerintem ez nagyon is igaz, pláne a kapusoknál. Hiába mondják egyes kapusok, hogy jaj ők nem tanulnak már semmit, mert ők mindent tudnak, abban a pillanatban történik valami velük, amivel rájönnek, hogy tényleg, mennyire igaz…

Gyerekeknél meg természetesen nem elég az újdonságok megtanítása, folyamatosan fejleszteni kell a már korábban megtanultatok, úgymond tökéletesíteni. Ezen a csütörtöki napon ezt csinálták a srácok. De nézzük is meg, miként nézett ki a napunk!

A szokásos. Akik folyamatosan olvassák a blogom, azok már kívülről fújják ezeket a feladatokat. A srácok már szépen lassan meg is tanulták a sorrendet, mikor mit kell csinálni. Az újak kedvéért elmondom, hogy ez egy koordinációs bemelegítéses feladatsor, amivel nemcsak koordinációt lehet fejleszteni, de különböző gimnasztikai feladatokkal bemelegítésként is lehet alkalmazni.

Viszont ami most jön, az egy picit újdonság. Dinamika. Egy kapusnál igazán fontos, hogy minden megmozdulása dinamikától duzzadó legyen, de mondhatnám ezt a mezőnyjátékosoknál is. A most következő két feladat kapusoknak a legideálisabb:

A “dinamika fejlesztés I.” feladatnál a bóják fokozódó távolságban helyezkednek el. “x” a megfelelő egység korosztályokhoz mérten – ezeknek a srácoknak 1,5 lábfejnyi, felnőtteknél 2 lábfej. A feladat lényege, hogy át kell futni, úgy a bóják között, hogy a lábunk a következő bója mögött legyen pontosan. Nagyon fontos megjegyzés, hogy itt valamilyen sebességet felvesznek a kapusok, amit ne fojtsanak le, hanem igenis engedjék ki. Ismétlésszám: 4, viszont ahogy látjuk a bóják különböző méretű távolságra vannak, így váltani kell a kapusoknak az induló lábat!

A “dinamika fejlesztés II.” feladatnál ugyanez a fokozódó távolságú bóják vannak, csak itt oldal irányúak, úgymond egy karácsonyfát mutat. A feladat itt az volt, hogy egyik lábról a másikra kell átszökdécselni bójától bójáig. Én két különböző sort állítottam fel, de meg lehet oldani azt is, hogy a meglévő bójasort átalakítjuk, hogy a másik lábnak is meglegyenek ugyanazok a távolságok. Ismétlésszám: 2-2 lábanként.

 

Labdás bemelegítés jött ezután. 3 fő volt jelen az edzésen, így ez a feladat volt a leginkább helyén való. Folyamatos forgásban voltak a srácok, nem volt megállás. A testre érkező lapos labdától kezdve a félmagas legördülésig mindenen végigmentünk. A feladat igazi lényege az, hogy a középső indítja a mozgást, ő  kapja az első labdát, majd elindul “B” kapus felé. Utóbbi dobja az edzőnek a labdát, és hátulról beérkezik középre, ahol kapja az adott labdafogáshoz megfelelő lövést. Ezután ő “C” kapushoz indul, aki dobja az edzőnek a labdát és így tovább. Minden egyes testre menő labdafogást 8 alkalommal, a legördülésekből mindkét oldalra 3-3 alkalommal csináltuk laposan és félmagasan is.

Ami ezután jött, az megint egy kis fejlesztés volt. A srácokkal már eljutottunk odáig, hogy technikailag jól hajtják végre a legördülést, de most már ez korántsem elég, így felgyorsítottam őket az alábbi feladat segítségével:

“A” kapus a kapufától indul oldalazással a kapu tengelye felé. 3 oldalazó lépés után a kapufához kap egy lövést, amire le kell érnie. 2 lapos legördülés után 2 félmagas/vetődésre érkező labdát kellett hárítani egymás után, mindegyiknél a kapufától indult el a kapus. Ezt megismételtük a másik oldalra is természetesen.

A következő feladat a lepattanó labdák hárítására irányult. A kapus a kapu közepéből indult és hárítania kellett. A feladat különlegessége az, hogy az edző dönti el, hogy a labda milyen távolságba pattan le a kapustól, így a labdától függött, hogy milyen magasságban kellett a védést bemutatnia a kapusnak. Egy oldalra 6 darab ilyen labda érkezett, és mivel két oldalunk van, ezért a másik oldalra is megcsináltuk.

Az edzés záró feladatát úgy végeztem el velük, hogy míg kettő védett az U12-es csapat edzésén játék közben, addig a maradó kapus elvégezte a feladatot. De hogy mi is volt az? Egy kis reakció fejlesztés volt a témája:

Ebben a feladatban a kapus 4 különböző kiinduló pozíciót vett fel, mielőtt a lövésre került volna a sor. Összesen 8 lövést kapott az adott kapus, így minden pozícióból kétszer indultak el. Az elsőnél teljesen háttal állt nekem, a második pozícióban hason fekvésből fejét a műfűre hajtva várta a vezényszót, a harmadik és negyedik pozitúra az ugyanaz volt, annyi különbséggel, hogy az egyiket a jobb oldalra, a másikat a bal oldalra végezte. A pozíció pedig egy legördülés imitálása volt (földön fekvés pillanata), háttal az edzőnek. A vezényszó hallatán a kapus a lehető leggyorsabb módon felvette az alapállást, és hárította a lövést.

Nagyon tartalmas edzés volt. Sok újdonságot csináltunk, ami a korábbi feladatokhoz hasonlóan az edzéseim részét fogják képezni különböző formulában, különböző feladatokban rotálva. A srácok a megszokott odafigyeléssel, a belőlük jövő 100%-ot kiadva hajtották végre a feladatokat.

Nekik jövőhéten lesz edzés kedden a megszokott időben, 16 órától az Újpalotai úton. Utána egy hosszú szünetük lesz (Húsvét miatti tavaszi szünet).

A bejegyzést hamarosan az FFC-s utánpótlás kapusaim edzése követi, majd a legvégén egyetlen női kapusom rendhagyó edzése kerül fel blogomra.

Ui.: Ebben a két korosztályban (u12-13) összesen 4 kapusom van, akik a visszajelzések alapján nagyon jól teljesítettek, ketten a BLSZ Futsal Nagy döntőjében szerepeltek egy évvel idősebbek között, ahol csapataikkal első és második helyezést értek el, és közülük választották meg a nagy döntő legjobb kapusát. Gratulálok mindegyikőtöknek!

A következő bejegyzésig legyetek türelemmel, addig is… a labda legyen veletek!

Sziasztok

Címkék: ,
Tovább a blogra »